Katalog stron brzmi jak dość oczywisty termin, jednak czy wiesz jakiego typu strony można na nim znaleźć? Jakie funkcje pełni tego typu witryna? Może się ona okazać niezwykle istotna w kontekście pozycjonowania stron, więc w naszym artykule przybliżamy znaczenie tego terminu.

Czym jest katalog stron internetowych?

Każdy katalog gromadzi pewne dane, najczęściej na ściśle określony temat. Nie inaczej jest w przypadku tego, który zbiera strony internetowe. Jest to bowiem miejsce, w którym można znaleźć posortowane według tematu witryny zajmujące się danym zagadnieniem. Jego konstrukcja jest zależna od typu strony. Na niektórych można znaleźć po prostu odnośniki bez żadnej innej zawartości, na innych widoczne są także krótkie opisy zawartości witryny. Te drugie są zazwyczaj bardziej pożądane w kontekście pozycjonowania.

Jakie mogą być rodzaje katalogu stron?

Katalogi stron można podzielić według kilku kategorii. Pierwszym kryterium są oczywiście kwestie finansów. Są bowiem strony bezpłatne, na których umieszcza się hiperłącze bez żadnej opłaty. Istnieją jednak także katalogi wymagające opłaty, by móc opublikować na nich link. Można także wyróżnić specjalne miejsca przeznaczone do pozycjonowania stron, które jednak mają raczej złą reputację. Wymienić należy także katalogi branżowe, które gromadzą wyłącznie witryny z danej branży.

Jakie funkcje pełni katalog stron?

Katalogi stron są przydatne przede wszystkim z punktu widzenia pozycjonowania. Odpowiednia ilość linków zewnętrznych pozwala bowiem witrynie wskoczyć na wyższą pozycję w wyszukiwarce. Istotna jest tutaj jednak także jakość stron, na których pojawiają się odnośniki. Te gromadzące puste odnośniki negatywnie wpływają na pozycję stron, więc należy ich unikać. Oprócz samego SEO katalogi są również przydatne dla odbiorców. Mogą oni bowiem łatwiej i szybciej znaleźć pożądaną stronę, co może być częścią strategii promocyjnej.

Katalog stron może być pomocnym narzędziem przy polepszaniu pozycji witryny w wyszukiwarce. Należy przy tym pamiętać o tym, by wybierać jedynie katalogi najwyższej jakości.