Określeniem zakresu pracy copywritera są znaki ze spacjami, czyli ZZS. W Polsce jest to najpopularniejsza forma mówiąca o długości tekstu i poszczególnych jego elementów (meta tagi, tytuł, nagłówki, akapity). Co musisz o nich wiedzieć?
Co to jest ZZS?
Znaki ze spacjami, czyli wspomniane ZZS to nic innego jak suma kliknięć w klawiaturę podczas pracy nad tekstem. Obejmuje każdy znak i każdą spację między wyrazami, czyli wszystko, co zawiera się w zredagowanym przez ciebie artykule czy opisie. To najpopularniejszy sposób określania, jak długi ma być konkretny tekst. Oprócz tego w branży copywriterskiej są obecne określenia ZBS (znaki bez spacji) i po prostu słowa. W spację jednak klikasz równie często, co w inne klawisz, więc słusznie pobierasz za to kasę.
Dlaczego ZZS mają takie znaczenie?
ZZS spełniają kilka zadań. Pierwszym z nich jest uporządkowanie rozmiarów zlecenia. Gdy zredagujesz kilkanaście tekstów, zrozumiesz, ile musisz pracować nad opisem o długości 2000 zzs. Zwykle jedna strona dobrze uporządkowanego tekstu mieści w sobie 3000 zzs. Taki tekst w zależności od poziomu merytorycznego i szybkości pisania zajmuje dobremu copywriterowi ok. 40 minut. Po drugie ZZS mają ścisły związek z twoją stawką za pracę. Nie liczy się czas, jaki poświęcisz na research (przynajmniej oficjalnie), ale właśnie napisane znaki ze spacjami. Rozliczenie odbywa się zwykle w skali x złotych za 1000 zzs.
ZZS a ich podział w konkretnych elementach tekstu
Dla robotów Google i czytelników ważna jest nie tylko całość, ale też długość poszczególnych części tekstu. Title i description meta to meta tagi. Ich łączna długość nie przekracza zwykle 250 zzs. Tytuł artykułu zazwyczaj może być dłuższy – to zależy, czy tekst jest przygotowany dla robotów, czy głównie dla czytelników. Dalej lead, czyli wstęp i streszczenie w jednym, to zwykle 300–400 zzs. Każdy kolejny akapit powinien mieścić w sobie maksymalnie 600–700 zzs. Stosując taki podział treści, osiągniesz nie tylko przejrzystość, ale też bardzo łatwo zaplanujesz, jak wiele miejsca poświęcić danej kwestii.
Teraz kwestia ZZS jest ci już znana. Chcesz poznać więcej definicji? Czytaj inne wpisy!