Copywriter ma do czynienia głównie z jedną gałęzią pozycjonowania – contentem. Jednak to nie jedyny sposób na wypromowanie danej strony internetowej lub kategorii sklepu internetowego. Jak się to robi przez SEO?

Co to jest SEO i pozycjonowanie?

Skrót SEO pochodzi od wyrażenia search engine optimization, czyli optymalizowanie dla wyszukiwarek. Wiąże się z szeregiem procesów on-site i off-site, które mają za zadanie uatrakcyjnić witrynę pod algorytmy wyszukiwania robotów Google. Pozycjonowanie zawiera w sobie przede wszystkim działania na stronie, do których właśnie zalicza się tworzenie wartościowych treści. Ciebie więc, jako nabierającego doświadczenia copywritera, najbardziej dotyczy redagowanie tekstów. Mają one znaczenie zarówno dla robotów Googla (teksty SEO), jak i dla odbiorców, bo są napisane pod wywołanie konkretnej reakcji.

Co wyróżnia SEO i pozycjonowanie?

Jako copywriter operujesz na konkretnych frazach i starasz się je skutecznie wplatać w merytoryczny tekst. To jednak nie wszystko. Strona, która ma zostać optymalizowana pod kątem SEO, musi też zostać właściwie zbudowana. Dlatego poświęć trochę czasu na przyjrzenie się najwyżej wyskakującym witrynom w interesujących Cię dziedzinach (pomijaj te promowane). Dostrzeżesz, że każda z nich przeszła przez pozycjonowanie i jest zbudowana w bardzo przejrzysty sposób. Roboty Google lubią porządek, podział na sekcje, kategorie i podkategorie. Content natomiast musi być merytoryczny, zawierać słowa kluczowe, linki, a także mieć klarowną budowę.

SEO i pozycjonowanie a praca copywritera

Twój wkład w pozycjonowanie i SEO jest znaczący! Możesz redagować treści, które jednocześnie podnoszą wartość witryny dla robotów, ale też wywołują pożądane zachowania wśród czytelników. A za tym idą konkretne zyski. Dlatego wgłębiając się jeszcze bardziej w kwestie pozycjonowania, dostrzeżesz, że możesz jeszcze wiele się nauczyć.

Im lepszym copywriterem się staniesz, tym lepsze efekty będzie przynosiła Twoja praca. Aby poznać kolejne zagadnienia przydatne dla copywritera, zerknij na dalszą część słowniczka!