Lubisz precle? Dzisiaj porozmawiamy o tych SEO, a nie wyrobach piekarniczych. Precel (presell page) to niskiej jakości tekst umieszczany na czymś w rodzaju zaplecza strony internetowej. Zawiera linki i słowa kluczowe. Po co się je tworzy? Przeczytaj!

Co to jest precel (presell page)?

Ten rodzaj treści znany jest od wielu lat. Precel (presell page) był bardziej popularny dawniej, obecnie odchodzi się już od tego rodzaju tekstów. W zasadzie chodzi w nim o to, by przedstawić konkretną liczbę znaków i słów kluczowych w dowolnie wybranym tematycznie tekście. Nie ma przy tym znaczenia sama jego jakość – dawniej mógł nawet zawierać błędy stylistyczne i ortograficzne. Najistotniejsza była jego długość (zwykle między 1500 a 3000 zzs) i występowanie fraz kluczowych raz na 1000 zzs. Precle są też wzbogacane o linki do strony docelowej, którą może stanowić np. podstrona sklepu internetowego.

Dla kogo i po co tworzony jest precel (presell page)?

Skoro tematyka jest dowolna, a jakość najniższa spośród wszystkich tekstów SEO, to w zasadzie kto ma to czytać? Precel (presell page) powstaje z myślą o robotach Google, które skanują treści w internecie i wrzucają poszczególne witryny na konkretnych miejscach wyszukiwania. Czytelnik, który miałby możliwość trafić na taki tekst, raczej niczego konkretnego by się z niego nie dowiedział. Gdy dużą popularnością cieszyły się teksty synonimizowane, właśnie w ten sposób tworzyło się precle. Artykuł składał się z występujących po sobie synonimów słów i zwrotów, a boot podejmował się losowego tworzenia treści unikalnej w kilku wariantach.

Co dzisiaj oznacza precel (presell page)?

Dzisiaj precel (presell page) odnosi się do najmniej wymagających dla copywritera tekstów. Można je redagować zupełnie z głowy bez żadnego researchu. Ma to swoje skutki – z jednej strony niczego konkretnego czytelnik się z niego nie dowie. Z drugiej strony jest niezwykle prosty do napisania i niewymagający. Minusem jest najniższa stawka za zredagowanie go.

Wiesz już, czym są precle na strony internetowe i po co się je pisze. Trafiło ci się taki zlecenie? Powodzenia!