Marzyłeś o tym, by uciec z etatu i być sobie sam sterem, marynarzem i okrętem? Freelancer jest właśnie kimś w tym rodzaju i nie zawsze musi zakładać działalność gospodarczą! Jak pracuje i jak się rozlicza?

Kim naprawdę jest freelancer?

Tłumacząc zwrot, dowiesz się, że freelancer to w zasadzie wolny strzelec. Nie ma (oficjalnie) nad sobą żadnego szefa, sam reguluje czas pracy i nie jest związany umową z jednym Klientem. Taka osoba na samym początku swojej pracy jest najbardziej zaangażowana w poszukiwanie zleceń, bo nie ma kogoś, kto by je zapewnił. Dlaczego stwierdzam, że tylko oficjalnie nie ma żadnego szefa? Bo w zasadzie każdy kolejny Klient to swojego rodzaju szef. Jednak tutaj relacje są bardziej partnerskie, oparte na wzajemnych negocjacjach i dyskusji.

Korzyści z bycia freelancerem

Już na pierwszy rzut oka widać, jak dobrze jest być freelancerem. Po pierwsze nie masz określonych przedziałów czasu pracy. Możesz rozpocząć swoje zlecenie rano, po południu, czy późniejszym wieczorem. Wszystko zależy od Ciebie i od deadlinów, które masz nałożone. Jako freelancer możesz też liczyć na wyższe stawki za te samą pracę. Dlaczego? To proste – nie masz nad sobą szefa, nikt nie sprawdza Twoich tekstów, masz bezpośredni kontakt z Klientem i sam wyszukujesz zlecenia. Po trzecie możesz regulować ilość codziennej lub cotygodniowej pracy. Freelancing może być dla Ciebie podstawowym źródłem utrzymania lub jedynie dodatkiem do pensji.

Kto może zostać freelancerem i jak się rozlicza?

Zwykle freelancer najczęściej spotykany jest w branży copywritingowej. To tutaj jest nas najwięcej, ale nie tylko. Freelancerem może być fotograf, programista, streamer, czy influencer. Ten rodzaj zarabiania jest coraz bardziej popularny i zwykle zawęża się do pracy zdalnej bez względu na miejsce zamieszkania. Dlatego coraz chętniej nie tylko młode osoby sięgają po freelancing.

Wykonywana praca musi być oczywiście legalnie rozliczana. Dlatego zwykle freelancer wystawia faktury, podpisuje umowę o dzieło lub umowę zlecenie z kilkoma Klientami. A Ty chcesz zostać freelancerem? Zacznij już dzisiaj!