E-commerce to coraz popularniejsza metoda zakupów. Na nagły wzrost liczby użytkowników z pewnością miało wpływ zamknięcie stacjonarnych sklepów, jednak nawet bez tego z każdym rokiem ta metoda sprzedaży stawała się coraz częściej spotykana. Czym jest e-commerce?

Czy e-sklep i e-commerce to ta sama rzecz?

E-commerce jest ogólnym terminem oznaczającym handel internetowy. Mogą to być e-sklepy, czyli strony internetowe, za których pośrednictwem można kupować towary, jednak nie tylko to. Sam handel w Internecie może objąć różne formy, takie jak zakłady bukmacherskie, portale aukcyjne, wymiany walut, a w niektórych przypadkach także bankowość elektroniczną. E-sklep to zatem jedna z części e-commerce i jest pojęciem o znacznie węższym znaczeniu.

Jakie mogą być rodzaje e-commerce?

Typy transakcji, jakie są zawierane między dwiema stronami, są podstawą do wyodrębnienia różnych typów handlu internetowego. Podział ten jest oparty przede wszystkim na tym, jaki status mają podmioty zawiązujące umowę kupna. Chyba najpopularniejszym typem będzie tutaj B2C, czyli business-to-consumer. Oznacza to po prostu zakup usługi lub produktu od firmy przez indywidualnego klienta. Model B2B – business-to-business – obejmuje transakcje zawierane pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Analogicznie C2C, oznaczające consumer-to-consumer, opiera się na zakupie czegoś od jednej osoby przez inną osobę.

Dlaczego warto skorzystać z usługi e-commerce?

Handel internetowy przede wszystkim oferuje łatwy sposób na sprzedaż i to niezależnie od tego, czy sprzedawcą jest firma, czy prywatna osoba. Rozpoczęcie biznesu jest też łatwiejsze przez Internet niż stacjonarnie, gdyż nie trzeba ponosić kosztów, takich jak wynajem przestrzeni na sklep. Klienci doceniają sklepy internetowe ze względu na ich dostępność przez całą dobę i niezależnie od miejsca ich pobytu, a kolejną zaletą jest też możliwość zaoferowania większej ilości produktów lub usług.

E-commerce to świetny sposób na sprzedaż produktów lub usług. W dynamicznie rozwijającym się świecie warto postawić na tę metodę i maksymalnie zwiększyć zyski!