Duplicate content to bardzo niepożądane zjawisko w świecie copywritingu. Mimo że większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest szkodliwy, to nadal jest obecny i trudno go całkowicie zwalczyć. Sprawdź, czym jest duplicate content, aby wiedzieć, jak nie popełniać błędów!
Jaka jest definicja duplicate content?
Duplicate content to po polsku „zdublowana treść”. Jest to określenie używane do opisania czegoś, co w dokładnie tej samej formie pojawiło się na innej stronie. Może to dotyczyć kilku łudząco do siebie podobnych adresów stron lub tego samego tekstu, który został skopiowany na inną witrynę. Może to być działanie celowe, czyli po prostu skopiowanie danej treści i zamieszczenie jej na stronie bez żadnych zmian, lub przypadkowe, gdy właściciel strony nie wie, że doszło do powielenia tekstu.
Dlaczego duplicate content jest tak szkodliwy?
Przede wszystkim powielenie czyjegoś tekstu bez jego zgody i wiedzy jest złamaniem prawa. To bowiem nic innego, jak plagiat i może grozić karą grzywny. W wielu przypadkach nie dochodzi jednak do postępowania. Kara i tak może mimo to się pojawić, choć w nieco innej formie. Algorytmy wyszukiwarek potrafią bowiem wyszukiwać te same treści, a także określać, które pojawiły się wcześniej. Strona oznaczona jako późniejsza pojawia się niżej w wyszukiwarce, co wpływa na jej gorszą widoczność i co za tym idzie mniejszą popularność.
Jak ustrzec się przed duplicate content i unikać jej przy tworzeniu treści?
Tworząc teksty na stronę, nie powinno się wklejać gotowych fragmentów tekstu, tylko je parafrazować. Aby uchronić się przed kradzieżą zawartości własnej strony, można uruchomić specjalną funkcję blokującą możliwość skopiowania fragmentów witryny. Da się także ustawić funkcję automatycznego dodawania źródła treści. Jeżeli zaś zlecasz tekst i nie chcesz duplikowanej treści, skorzystaj z narzędzi antyplagiatowych, które z dużą skutecznością potrafią wyszukiwać podobnie brzmiące treści.
Duplicate content to niepożądane zjawisko w SEO, więc należy go unikać. Wymienione przez nas narzędzia z pewnością pomogą ograniczyć ten szkodliwy proceder.