5 porad dla kursantów SPC (i innych początkujących copywriterów), czyli jak być bardziej produktywnym

Uwaga: ten artykuł został napisany przez kursantkę Szkoły Przyszłych Copywriterów

Właśnie dołączyłeś do Szkoły Przyszłych Copywriterów? Zastanawiasz się, w jaki sposób połączyć pracę nad kursem z codziennymi obowiązkami? Nie żyjemy przecież w próżni — odprowadzamy dzieci do szkoły, pilnujemy terminów opłat rachunków, spotykamy się ze znajomymi. Nauka copywritingu to kolejne zadanie, które będziesz od dziś wypełniać.

Według badań przeprowadzonych przez dr Katy Jordan za pośrednictwem MOOC Research Initiative kursy online kończy średnio 12% uczestników. Jak więc znaleźć się w gronie absolwentów SPC? Poniżej znajdziesz porady, które poprawią Twoją efektywność.

Określ swój cel

Aby określić to, co chcesz osiągnąć dzięki kursowi, zrób poniższe ćwiczenie:

 1. Weź do ręki długopis i notatnik.
 2. Zapisz swój cel (np. do końca czerwca zdobywam certyfikat SPC).
 3. Odpowiedz na pytanie: po co to robisz (np. zarabiam dodatkowe 500 zł miesięcznie, wyjeżdżam na wakacje do Włoch)
 4. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak realizujesz swój cel — zaplanuj, co widzisz, słyszysz, czujesz, mówisz do siebie i innych. Zobacz krótki film.

Stwórz plan działania

Wykonaj poniższe kroki, aby konsekwentnie realizować swój plan:

 1. Zapisz na kartce swój cel.
 2. Rozbij go na etapy.
 3. Do każdego etapu dopisz kroki, które trzeba wykonać, żeby go zrealizować.
 4. Narysuj oś czasu i zaznacz na niej poszczególne kroki. Na końcu powinieneś uzyskać obraz tego, jak dojść od punktu A do B.
 5. Wpisz poszczególne kroki do kalendarza albo nanieś na oś czasu daty — określ dzień, do którego dane zadanie powinno być wykonane.
 6. Regularnie sprawdzaj, czy wykonujesz swój plan. W razie potrzeby wprowadzaj poprawki.

Twoje przekonania

Każdy człowiek ma swoje przekonania na temat świata, ludzi i siebie. Ważne jest to, aby były one wspierające. Wtedy pomagają w drodze do celu. Jeśli wierzysz w to, co robisz, łatwiej jest zrealizować swoje plany.

W trakcie kursu pracuj nad przekonaniami:

 1. Słuchaj siebie i zapisuj na kartce swoje przekonania.
 2. Jeśli któraś z opinii na temat kursu cię ogranicza (np. nie dam rady), zapisz ją na oddzielnej kartce i obok zanotuj przekonanie wspierające. Ważne jest to, aby nie było ono zupełnym przeciwieństwem oceny ograniczającej, powinno mieć charakter raczej neutralny (np. codziennie robię mały krok, żeby ukończyć kurs).
 3. Obserwuj siebie i codziennie wieczorem na kartce wypisz zachowania, które potwierdzają przekonanie wspierające.
 4. Codziennie powtarzaj je na głos przed lustrem.

Pozytywne nastawienie

Motywacja jest wysoka na początku i w miarę przerabiania kolejnych modułów kursu zaczyna spadać. To naturalne. Nie jesteś w stanie być w euforii przez 24 godziny na dobę. Nie znaczy to jednak, że nie można pracować nad swoim nastawieniem. Dąż do poczucia zadowolenia, gdy myślisz o swoich postępach. Bądź w zasobnym stanie. 

Język korzyści

Języka korzyści uczysz się na tym kursie. Co stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać to narzędzie do pracy nad swoją motywacją? Chwal więc siebie za wysiłek. Poklep się po ramieniu, gdy zaliczysz pracę domową. Daj sobie małą nagrodę za realizację każdego etapu swojego planu. Bądź dla siebie dobry.

Właśnie poznałeś 5 zasad pracy ze sobą, które możesz wykorzystać w czasie trwania kursu. Jeśli zastosujesz wszystkie, twoje szanse na uzyskanie certyfikatu znacznie wzrosną!

A teraz do działa! Już dziś zrób pierwszy krok.

Linki do informacji o badaniach:

https://shiftandrefresh.wordpress.com/research/characteristics-and-completion-rates-of-distributed-and-centralised-moocs/

https://www.mooc.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *